Co zrobić gdy trening blokuje się się w trakcie ćwiczeń?

Sprawdź, czy pracujesz na dedykowanej przeglądarce Chrome lub FireFox. Sprawdź, czy wyłączony jest Ad Block (blokada reklam). Wyczyść pliki ciasteczka (cookie), wyczyść dane przeglądania (w przeglądarce).

Czy odsłuchiwane baśnie w treningu Neuroflow mogą negatywnie wpłynąć na emocje mojego dziecka?

Wszystkie baśnie tworzone są po to, aby uczynić świat bardziej zrozumiałym dla dziecka, również te uważane przez nas za dziwne, okrutne lub z zupełnie innego kręgu kulturowego. Jak twierdzą psychologowie zajmujący się bajkoterapią - dzieci potrzebują strasznych i brutalnych opowieści. Dzięki nim nabywają umiejętności i kompetencje, które pozwolą im radzić sobie z trudnymi emocjonalnie sytuacjami. Infantylizowanie baśni, zmienianie ich fabuły, tak, by były one łagodniejsze, nie przyniesie dziecku korzyści. Zachęcamy do przeczytania na ten temat artykułu na naszym blogu.

Jak dowiedzieć się czy moje dziecko ma zaburzenia przetwarzania słuchowego?

Na naszej stronie udostępniliśmy specjalną ankietę, oceniającą ryzyko posiadania zaburzeń. Po jej wypełnieniu otrzymasz szacowane ryzyko wystąpienia APD u Twojego dziecka. Możesz również od razu umówić się na profesjonalną diagnozę, do jednego z ośrodków Neuroflow. Na podstawie diagnozy przygotowywany jest indywidualny program ćwiczeń, dopasowany do wymagań dziecka. Umów się na diagnozę. 

Co to jest trening Neuroflow?

Neuroflow – Aktywny Trening Słuchowy, to nowatorska metoda treningowa dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, oparta na ćwiczeniach wyższych funkcji słuchowych. Jest to pierwszy w Polsce interaktywny trening dla dzieci, który można przeprowadzić nie wychodząc z domu. Twórcą treningu jest Dr Andrzej Senderski – naukowiec, lekarz otolaryngolog, specjalista audiolog i foniatra. Swoją wiedzę i rozwiązania wdrożył do praktyki klinicznej, by pomagać dzieciom rozwijać ich potencjał słuchowy i – co za tym idzie - intelektualny.

Jak przebiega trening?

Trening Neuroflow to aktywna forma ćwiczeń, dostosowana do wieku dziecka. Stopień trudności zadań jest dostosowywany do możliwości dziecka i zmienia się w sposób adaptacyjny. Trening prowadzony jest podobnie jak zajęcia na siłowni pod okiem instruktora. Po kolei ćwiczone są poszczególne funkcje słuchowe poprzez systematyczne powtarzanie zadań, wymagających koncentracji uwagi słuchowej, ze stopniowaną trudnością tych zadań. Trening podzielony jest na trzy etapy, trwające ok. 8 tygodni. Sesje treningowe mają miejsce 3 razy w tygodniu, przy czym każda z nich trwa ok. 20-25 min. Odbywa się w domu, pod nadzorem jednego z rodziców lub opiekunów. Prowadzona jest online.

Do kogo mam się zgłosić?

W celu przeprowadzenia diagnozy – proszę zgłosić się do jednego z ośrodków, które z nami współpracują. Tutaj znajdziesz listę ośrodków Neuroflow.

Jakie formalności muszę załatwić, aby uzyskać dostęp do treningu?

W pierwszej kolejności trzeba zgłosić się z dzieckiem do jednego z ośrodków, w celu przeprowadzenia profesjonalnej diagnozy. Po przeprowadzeniu diagnozy, terapeuta pokaże przykładową terapię, ale konkretny zestaw ćwiczeń będzie indywidualnie dopasowany dla Państwa dziecka przez zespół APD Medical na podstawie danych z ankiety i wyników badań słuchu. Umów się na diagnozę.

Kto nadzoruje efekty ćwiczeń?

Efekty treningu będzie można zmierzyć na kolejnej wizycie u Państwa terapeuty, gdzie przeprowadzana była pierwsza diagnoza.

Na jakich badaniach oparte są ćwiczenia Neuroflow?

Trening Neuroflow oparty jest na najnowszych badaniach naukowych z audiologii, neurologii i psychologii. W ostatnich latach wiedza o możliwościach usprawnienia funkcji mózgowych znacznie się poszerzyła, dzięki wykorzystaniu obiektywnych metod podglądania pracy mózgu, takich jak badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) i rejestracja słuchowych potencjałów poznawczych (ERP). Nasze badania wykazały, że poprzez systematyczne ćwiczenia procesów słuchowych, angażujących uwagę i pamięć, możemy trwale poprawić możliwości układu słuchowego. Dodatkowo – w procesie treningu – obserwuje się transfer nabytych umiejętności na inne niećwiczone obszary, np. ćwicząc słuch poprawiamy możliwości szybszego uczenia się, sprawnego uczestniczenia w dyskusjach oraz formułowania myśli.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia treningu w domu?

Do rozpoczęcia ćwiczeń w domu potrzebny jest podstawowy sprzęt komputerowy (komputer, słuchawki stereofoniczne, dostęp do internetu). Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Gdzie znaleźć login i hasło do prowadzenia treningu?

Login i hasło otrzymali Państwo w mailu systemowym wysłanym na Państwa pocztę mailową, podczas pierwszej diagnozy dziecka.

Czy dłuższa przerwa w treningu ma wpływ na efekty ćwiczeń?

Dłuższa przerwa w ćwiczeniach spowodowana np. chorobą dziecka ma wpływ na efekty terapii. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze swoim terapeutą, w celu ustalenia od którego momentu należy powtórzyć trening aktywnego słuchania, by kontynuować ćwiczenia.

Jak pomóc w skupieniu uwagi podczas ćwiczeń u dziecka z nadpobudliwością ruchową?

Skupianie uwagi przez dziecko z nadpobudliwością ruchową będzie wydłużało się stopniowo podczas ćwiczeń. Warto zastanowić się, co pomaga Waszemu dziecku w wytrwałości podczas słuchania. Wzmacnianie dziecka pochwałą, docenianie jego wysiłku oraz ustalenie zasad przed rozpoczęciem słuchania z pewnością będą pomocne.

Czy treninig można prowadzić codziennie?

Wiemy, że rodzicom zależy na efektach ćwiczeń i chcieliby zwiększyć jej intensywność. Z naszego doświadczenia wynika, że optymalna częstość sesji terapeutycznych to 3 - 4 sesje w tygodniu, w tym korzystne jest by co najmniej jedna sesja była przeprowadzona w dni wolne od szkoły. Idealnie jest by dziecko odpoczęło pomiędzy sesjami, gdyż bardzo ważne jest podtrzymanie motywacji do ćwiczeń i niedopuszczenie do znużenia.

Czy w trakcie słuchania dziecko może np. układać klocki, rysować?

Dziecko może rysować, układać klocki podczas słuchania opowiadania, wierszyka - w sytuacji, kiedy rodzic albo opiekun zauważy, że istotnie jest ono bardziej skupione i prawidłowo odpowiada na pytania związane z tekstem.

Czy odpowiedzi mają być pełne, żeby zaznaczyć "prawidłowe", np. dziecko odpowiada, że "z samoprzylepnego papieru", a w odpowiedzi jest "z błyszczącego, samoprzylepnego papieru".

Jeśli odpowiedź ma zbliżony sens do sugerowanej na ekranie komputera, zaliczamy ją jako prawidłową. Dziecko nie musi użyć dokładnie tych samych słów, ważne jest to czy zrozumiało sens wypowiedzi, treść opowiadania, wiersza, zagadki.

Jakie słuchawki są najlepsze do treningu?

Powinny być to co najmniej średniej klasy słuchawki stereofoniczne, nauszne. Należy zawsze sprawdzić, czy dziecko ma prawidłowo założone słuchawki, tzn. czy prawa słuchawka jest na prawym uchu.

Jakich efektów mogę się spodziewać po zakończeniu treningu?

Dobry słuch jest podstawą efektywnego komunikowania się i uczenia. Po zakończeniu ćwiczeń możesz spodziewać się u dziecka: lepszego rozumienia zdań złożonych, dłuższych poleceń, wydłużenia uwagi słuchowej, lepszego rozumienia mowy w hałasie (np. lepsze słyszenie nauczyciela na tle szumu klasy), wydłużenia pamięci słuchowej, poprawienia różnicowania dźwięków mowy. W efekcie trening skutkuje poprawą wyników w nauce, szczególnie w zakresie umiejętności czytania, pisania ze słuchu i uczenia się drogą słuchową. Wskazane jest, aby zmierzyć wyższe funkcje słuchowe na kontrolnej diagnozie u prowadzącego terapeuty.

Czy trening Neuroflow jest płatny?

Tak – trening Neuroflow jest płatny. Dokładny cennik uzyskacie Państwo w trakcie kontaktu z wybranym, współpracującym z nami ośrodkiem diagnostyczno terapeutycznym.

 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt z nami